Miasta i gminy odgrywają kluczową rolę w realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju wyznaczonych przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Związane z tym zadania nie należą jednak do najprostszych, a brak dostępnej i przystępnej wiedzy dodatkowo je utrudnia. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom polskich samorządów, oddajemy w Państwa ręce Inspirownik dla samorządów lokalnych – publikację, w której wyjaśniamy m.in.:
- czym są Cele Zrównoważonego Rozwoju i Agenda 2030?
- jaką rolę w realizacji Celów pełnią miasta i gminy?
- skąd czerpać wiarygodne dane, aby na ich podstawie podejmować trafne decyzje?
- dlaczego samorządy powinny zaangażować się w budowanie świadomości mieszkańców na temat Celów Zrównoważonego Rozwoju?
- jak – bez względu na wielkość i zasoby gminy – efektywnie edukować Polki i Polaków na temat Celów Zrównoważonego Rozwoju?
- skąd pobrać darmowe materiały do edukacji mieszkańców?
Inspirownik dla samorządów lokalnych to ponad 60 stron kompendium, w których oprócz teorii umieściliśmy 40 dobrych praktyk z zakresu budowania świadomości mieszkańców z Polski i ze świata oraz ponad 50 dodatkowych źródeł, które pomogą w bieżącym pogłębianiu wiedzy. Mały wycinek treści można zobaczyć poniżej, a całą publikację tutaj.
Premiera publikacji miała miejsce 21 września, na wydarzeniu z okazji Światowego Dnia Działania na rzecz Celów Zrównoważonego Rozwoju (Global Week to Act For SDGs), który obchodzony jest corocznie – w okolicach rocznicy przyjęcia Agendy 2030. Na całym globie przez tydzień organizowane są wydarzenia szerzące wiedzę o Celach i zachęcające do podjęcia działań na ich rzecz, tworząc światowy ruch dla ich osiągnięcia. Oficjalnym hasztagiem Tygodnia jest #Act4SDGs czyli „działaj na rzecz Celów”. Inicjatorem inicjatywy jest Sekretarz Generalny ONZ. Tydzień organizowany jest przez SDG Action Campaign ONZ.
Nagranie z naszego wydarzenia można obejrzeć tutaj, a premiera Inspirownika oraz debata z ekspertkami zaczynają się od 2:32:00 nagrania.
W debacie na temat roli samorządów lokalnych w realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju brały udział:
- dr Anna Wierzbicka – Dyrektor Wydziału Kształtowania Środowiska, UM Łódź
- Weronika Nalbert – Wiceprezeska Zarządu, United Nations Association Poland
- Monika Kulik – Ekspert ds. Komunikacji i CSR, Orange Polska
Prowadzącą była Małgorzata Żochowska, koordynatorka kampanii edukacyjnej Dobre Cele i główna autorka Inspirownika dla samorządów lokalnych.
Inspirownik dla samorządów lokalnych nie mógłby powstać bez wsparcia partnera publikacji, Orange Polska.
Jak stwierdził Jacek Hutyra, doradca ds. startegii klimatycznej w Orange Polska:
Samorządy są na pierwszej linii walki z kryzysem klimatycznym. Konkretne działania na szczeblu lokalnym, regionalnym, jak najbliżej nas, są kluczowe dla szybkiej redukcji emisji gazów cieplarnianych i zanieczyszczeń.
Inspirownik pokazuje działania u podstaw, które może wdrożyć u siebie każda gmina. Zaangażowanie wszystkich interesariuszy w realizację Celów Zrównoważonego Rozwoju powinno być działaniem priorytetowym. Jak zauważył Julien Ducarroz, prezes zarządu Orange Polska:
„Zrównoważony rozwój to dobre szanse dla każdej i każdego z nas: to dostęp do edukacji, godna praca, dbałość o środowisko, w którym żyjemy. Mądra, praktyczna edukacja, wzmacnianie wspólnot i działania na rzecz klimatu to dziedziny, które są nam szczególnie bliskie.”
Serdecznie zapraszamy do korzystania z Inspirownika oraz dzielenia się z nim z przedstawicielami polskich samorządów lokalnych! Publikację można znaleźć tutaj.