Dlaczego organizacje konsumenckie zajmują się ubóstwem energetycznym?
Jednym z powodów jest pakiet dyrektyw „Czysta energia dla wszystkich Europejczyków” .
Konsumenci w całej Europie, niezależnie od miejsca zamieszkania i niezależnie od zasobności portfela muszą mieć możliwość aktywnego uczestnictwa w przemianach jakie zachodzą na rynku energii.
- Demokratyzacja + Dekarbonizacja+ Digitalizacja
Konsumenci zajmują centralne miejsce w polityce energetycznej UE. Demokratyzacja i decentralizacja rynku nie może się odbywać bez konsumenta.
Niestety – konsument zagrożony ubóstwem energetycznym – ma nie tylko utrudniony dostęp do korzystania z przemian na rynku ale dodatkowo wpada w nowe pułapki rynkowe, np. podpisując niekorzystną umowę ze sprzedawcą pradu/gazu.
Ubóstwo energetyczne jest poważnym wyzwaniem społecznym, która odbija się bezpośrednio na zdrowiu około 54 milionów Europejczyków. To wysokie ceny energii, niskie dochody i źle izolowane, wilgotne i niezdrowe mieszkania prowadzą do wyższych wskaźników ubóstwa energetycznego.
W ostatnim dziesięcioleciu w większości krajów znacznie wzrosły ceny energii elektrycznej, co w połączeniu z ostatnim kryzysem finansowym i gospodarczym oraz słabą efektywnością energetyczną budynków europejskich budzi coraz większe zaniepokojenie ubóstwem energetycznym w Europie.
Już teraz zjawisko dotyka około 11 % ludności UE, czyli 54 mln Europejczyków. Jednak większość państw UE nadal nie wskazuje konsumentów energii znajdujących się w trudnym położeniu i nie określa ich liczby, a także nie opracowuje odpowiednio ukierunkowanych środków przeciwdziałających ubóstwu energetycznemu.
Jedną z metod przeciwdziałania jest edukacja i informacja, poprzez: zmianę codziennych zachowań oraz łatwy dostęp do spersonalizowanego, bezstronnego, godnego zaufania poradnictwa można sporo osiągnąć przy jednoczesnym pozytywnym wpływie na końcowe zużycie energii przez gospodarstwo domowe.
Przeciwdziałanie ubóstwu energetycznemu to w największym skrócie działania projektu STEP Solutions to Tackle Energy Poverty, w którym Federacja Konsumentów jest jednym z 11 partnerów. Projekt realizowany jest w państwach mających najwyższe wskaźniki ubóstwa energetycznego w Europie. Należą do nich Bułgaria, Cypr, Republika Czeska, Łotwa, Litwa, Polska, Portugalia, Słowacja i Wielka Brytania.
Główne działania projektu:
- Pozyskiwanie wolontariuszy konsumenckich i instytucji, które na co dzień doradzająludziom w różnych kwestiach, takich jak problemy finansowe lub zdrowotne, do współpracy i udzielania porad osobom ubogim energetycznie.
- Udzielanie w 9 krajach bezpośredniej pomocy osobom ubogim energetycznie w oszczędzaniu energii i poprawie ich standardu życia. Prowadzenie doradztwa w zakresie stosowania bardziej wydajnego zużycia energii, w celu zaoszczędzenia pieniędzy oraz poprawy zdrowia i dobrego samopoczucia.
- Rozpowszechnianie najlepszych praktyk i decyzji politycznych, które mogą złagodzić problem ubóstwa energetycznego UE oraz promowanie ich w innych krajach.
Wszystkim zainteresowanym instytucjom, organizacjom, stowarzyszeniom proponujemy bezpłatny kurs on-line, podczas którego można uzyskać skompresowaną wiedzę, dostęp do materiałów oraz końcowy certyfikat zaświadczający, że kurs został ukończony (oraz pozytywnie zdany test końcowy).
Tematyka kursu:
- rynek energii – jak jego specyfika wpływa na pozycję, prawa i obowiązki konsumenta;
- przepisy, które są ważne dla konsumenta i co z nich wynika w praktyce;
- możliwości i metody oszczędzania energii w gospodarstwie domowym;
- podstawowe mechanizmy wsparcia osób zagrożonych ubóstwem energetycznym.
Obok zestawienie tematów modułu konsumenckiego
Tematyka kursu:
– rynek energii – jak jego specyfika wpływa na pozycję, prawa i obowiązki konsumenta;
– przepisy, które są ważne dla konsumenta i co z nich wynika w praktyce;
– możliwości i metody oszczędzania energii w gospodarstwie domowym;
– podstawowe mechanizmy wsparcia osób zagrożonych ubóstwem energetycznym.
Aby skorzystać z naszej oferty należy skontaktować się mailowo monika@federacja-konsumentow.org.pl Zapraszamy
Więcej o nas na stronie www.federacja-konsuemntow.org.pl oraz https://www.facebook.com/dlakonsumentow
Więcej o projekcie: https://www.stepenergy.eu/